Choroby i szkodniki drzew kokosowych – leczenie chorób drzewa kokosowego

Choroby i szkodniki drzew kokosowych – leczenie chorób drzewa kokosowego

Drzewo kokosowe jest nie tylko piękne, ale i bardzo użyteczne. Cenione komercyjnie na produkty kosmetyczne, oleje i surowe owoce, kokosy są powszechnie uprawiane na terenach o tropikalnej pogodzie. Jednak różnego rodzaju problemy związane z drzewem kokosowym mogą zakłócać jego zdrowy wzrost. Dlatego też właściwa diagnoza i leczenie chorób drzewa kokosowego jest niezbędne, aby drzewo to mogło się rozwijać.

Identyfikacja szkodników kokosowego drzewa palmowego

Istnieje wiele szkodników, które często występują na drzewie kokosowym, powodując znaczne szkody. Owady i mączniaki z łuski kokosowej to szkodniki ssące sok, które żywią się sokiem znalezionym
w komórkach roślinnych, wydalając jednocześnie toksyny z ich gruczołów ślinowych. Liście w końcu żółkną i obumierają. Te kokosowe owady palmowe mogą również rozprzestrzeniać się na pobliskie drzewa owocowe i powodować znaczne szkody. Niewielkie robaczki kokosowe spowodują, że orzechy będą miały szorstką, korkową konsystencję. Obfite występowanie przędziorków powoduje deformację orzechów kokosowych. Czarne chrząszcze kokosowe są powodem do niepokoju w niektórych miejscach, gdzie grzebią pomiędzy osłonkami liści i zjadają miękką tkankę liściową. Użycie żelaznego haka na chrząszcze lub pułapki zawierającej feromony może opanować te chrząszcze.

Identyfikacja powszechnej choroby drzew kokosowych

Inne typy problemów z drzewami kokosowymi obejmują choroby. Niektóre z bardziej powszechnych problemów związanych z chorobami drzew kokosowych obejmują występowanie grzybów lub bakterii. Patogeny grzybicze mogą powodować gnicie pączków, które diagnozuje się poprzez pojawienie się czarnych zmian na młodych frontach i liściach. W miarę jak choroba się rozprzestrzenia, drzewo staje się słabe i ma trudności w zwalczaniu innych pasożytów. Ostatecznie wszystkie liście znikną,
a pozostanie tylko pień. Niestety, po rozprzestrzenieniu się choroby i oczyszczeniu drzewa kokosowego nieuchronne jest jego obumarcie. Sonata z grzybem Ganoderma powoduje powstanie korzenia ganodermy, który może zranić wiele gatunków palm, żerując na tkankach roślinnych. Starsze liście zaczynają opadać i odpadać, podczas gdy nowe są zahamowane i mają blady kolor. Nie ma środków chemicznych do zwalczania tej choroby, która zabije palmy w ciągu trzech lat lub mniej. Infekcje liści zwane „plamami liściowymi” mogą występować na drzewach kokosowych i są powodowane zarówno przez grzyby jak i bakterie. Na liściach pojawiają się okrągłe lub wydłużone plamy. Zapobieganie obejmuje nie dopuszczenie do zwilżenia liści na skutek nawadniania. Infekcje liści rzadko zabijają drzewo, ale można je zwalczać za pomocą oprysków grzybobójczych, jeśli są silne. Skuteczne zwalczanie problemów związanych z drzewami kokosowymi może zazwyczaj polegać na zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu chorób drzew kokosowych i epidemii szkodników.

Comments are closed.